Yeşil Liman & Eko Liman

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı, Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında 16.12.2014 tarihinde imzalanan protokol kapsamında “Yeşil Liman/Eko Liman” projesi hayata geçirilmiştir. Bu proje, çevre duyarlılığının giderek arttığı dünyada taşımacılık ve liman işletmeciliği sektöründe de çevre dostu uygulamaların benimsenmesini ve yeşil liman tesislerinin ülkeye kazandırılmasını hedeflemektedir.

Yeşil Liman sertifikası alabilmek için liman tesisleri öncelikle ISO 9001: Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001: Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001: İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından revize edilen “Yeşil Liman / Eko Liman Projesi Uygulama Esasları” ve “Yeşil Liman Sektörel Kriterler” kılavuzundaki şartları da eksiksiz yerine getirmeleri gerekmektedir.

Liman tesisleri, gönüllülük esasına dayalı olarak Yeşil Liman/Eko Liman başvurusu yapmaktadır ve bu başvurular kendi talepleri doğrultusunda gerçekleşmektedir. Başvuruları uygun bulunan ve belirtilen şartları başarıyla yerine getiren liman tesisleri, Yeşil Liman sertifikasını almakta ve özel tasarlanan logo ile kamuoyuna duyurulmaktadır.

Bu süreçte, Mare Çevre olarak, konusunda uzman ekibimizle Yeşil Liman & Eko Liman kapsamında başvuru yapmak isteyen liman işletmelerine en hızlı, güvenilir ve doğru desteği sağlamaktayız. Amacımız, Türkiye’de çevre dostu limanların sayısını arttırarak çevre duyarlılığının sektör genelinde yaygınlaşmasına katkı sağlamaktır.